Na vsebino

Motovilec, okusna jesenska in zimska solatnica

Bliža se jesen in v današnjem vrtnarskem nasvetu vam predlagam, da v vaš zelenjavno zeliščni vrt ali visoko gredo posejete navadni motovilec (Valerianella locusta). Brez mešanih solat z motovilcem si ne znam predstavljati jedilnikov naše družine jeseni, pozimi in tudi še zgodaj spomladi. Že vrsto let sejem različne sorte motovilca. »Holandski«, ki je bolj jesenski, kot sorti »ljubljanski« in »žličar« (listi so širši), ki sta avtohtoni slovenski, bolj zimski sorti. Zato nikakor ne razumem, zakaj se ga v Slovenji ne pridela več, saj naše podnebne razmere to dopuščajo. Na trgovskih policah dosega zelo visoko ceno, a je večinoma uvožen. Najbrž zaradi zamudnega pobiranja in čiščenja.

V naravi se pogosto razne vrste motovilca zasejejo na poljih po žetvi žita na strnišču. Če motovilca ne pobiramo, iz listnih rozet spomladi požene cvetno steblo, razvijejo se semena in življenjski krog motovilca se tako samodejno obnavlja. Torej je kot nekakšna naravna strniščna rastlina. V Sloveniji pogosto kot drugi posevek sejemo korenovke ali ajdo, motovilec pa nekako ni prišel na naše njive. Mnogo bolj je prisoten na vrtovih, kjer vrtičkarji želimo uporabiti isto površino za 2 ali 3 kulture na rastno sezono.

Za vzgojo motovilec ni težaven, zato ga za gojenje priporočam tudi vrtnarskim začetnikom. In čeprav je zapisano v mnogih vrtnarskih nasvetih, da potrebuje rodovitna tla, meni uspeva za vsakim posevkom. Boljše pa je, da ga ne sejemo za solatami, ker bi s tem povečali možnost škodljivcev in bolezni. Pozno poleti je že veliko gredic izpraznjenih in zakaj ne bi nanje posejali motovilec?

Lahko ga sejete npr. za čebulo, česnom, korenčkom, rdečo peso, krompirjem, zgodnjim zeljem in bučkami. Gredo le plitvo pokopljite, nikakor do globine 20 cm kot svetujejo mnogi, in razrahljajte. Pred setvijo ne gnojite znova, kot bi mogoče pričakovali, svetujejo celo mineralna gnojila in uležan hlevski gnoj. Sejte ga na dan za list, vse od sredine avgusta do septembra, še oktobra, lahko na široko po gredici ali v vrste. Ker je svetlokalivka, seme samo malo potisnite z grabljami, da ga zemlja prekrije. Običajno je jeseni že dovolj dežja, če ne, potem gredico občasno zalijte s škropilnico. Posebnega dela z njim ni, veselimo se lahko le okusnega zelenega pridelka.

Ko motovilec pobirate, režite posamezne liste ali odrežite le osrednji del rozete in pustite spodnje liste in zunanje dele rozete, da se lahko preko njih še enkrat obraste ali pa režite cele rozete. Tudi če ga ne boste pokrili s kopreno, bodo rastline preživele kljub mrazu in snegu in potem zopet pozimi in še spomladi dale soliden pridelek. Če ga posejete pregosto, ga redčite tako, da pobirate večje rozete, kasneje manjše, ki se še razvijajo, in tako podaljšate čas uživanja te prečudovite solatnice iz družine špajkovk.

V letu, ko je pridelek obilen, lahko del rastlin na gredici pustite zacveteti in poberete seme za naslednje sezono. Lahko pa ga sejete v toplo gredo ali pod tunel in boste imeli pridelek bolj zgodaj, gledano na čas setve in bolj kontinuirano preko vse zime. Če vam motovilec spomladi uide v cvet, preden ga vsega uporabite za solate, ga preprosto izpulite in pustite za zeleno zastirko. Ali pa ga prenesite na kompost, saj spomladi še ni na voljo veliko zelene mase za kompostiranje. Ali pa, če doma gojite kokoši ali zajce, lahko kombinirate rastline motovilca in regrata kot odlično živalsko spomladansko hranilo za vaše domače živali. Torej, v permakulturnem vrtu ni odpadkov, vse snovi, in s tem energija, krožijo.

Motovilec vsebuje vitamin C, provitamin A, folno kislino in minerale železo, magnezij, fosfor, kalij ter eterična olja. Uživanje listov motovilca krepi imunski sistem in našo odpornost proti stresu ter zimski utrujenosti, pomirja, pospešuje prebavo, krepi srce, izboljšuje koncentracijo in spodbuja nastajanje krvi.

Kako ga pripraviti v kuhinji? Ljubijo ga solatoljubci, vzljubijo ga tudi tisti, ki niso pretirani ljubitelji solat. Njegov sladkobni okus in živahna zelena barva njegovih listov se lepo dopolnjujeta v solatah s krompirjem in fižolom. Pripravite pa ga tudi z mnogimi drugimi solatami in dišavnicami, tudi z jajci ali različnimi semeni. Če sem vas prepričala, potem kar veselo na delo, pojdite v bližnji vrtnarski center po seme motovilca in nato vaš zelenjavno zeliščni vrt posejte motovilec kot naknadni posevek!

Minka Kočevar

Minka Kočevar

Profesorica kemije, biologije in gospodinjstva, organska vrtnarka in zeliščarka, urednica, pesnica. Soustvarja zeliščno - zdravilno, kulinarično, kozmetično in turistično - zgodbo na družinskem Belokranjskem zeliščnem vrtu pod Gorjanci. Ljubiteljica lepega in iskrenega. Rada piše, komentira, čuti belokranjsko in zeleno. Spodbuja in uživa v vsem, kar je povezano s čudovito belokranjsko naravo, trajnostjo, organsko pridelavo, samooskrbo in sodelovanjem.

Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj