Na vsebino

Umetna sladila in sladkorni nadomestki

Sladil je več vrst; lahko so pridobljena naravno ali sintetično. Sintetična so zastopana v različnih (cenejših) dietnih izdelkih, pijačah itn. So izjemno sladka, nekaj desetkrat slajša od saharoze, zato jih uporabljamo v veliko manjših količinah, poleg tega pa je njihova energijska vrednost večinoma zanemarljiva. Slaba lastnost takšnih sladil je, da imajo pogosto neprijetne priokuse. Ta sladila načeloma niso dovoljena v prehrani otrok.

Nadomestki sladkorja so tudi izvlečki iz rastlin; tu so znani manitol, sorbitol, ksilitol in še številni drugi. Vsak izmed njih ima poleg izjemne sladkosti povsem posebne lastnosti. Zelo znan je ksilitol, ki se izredno hitro topi na jeziku in za seboj pusti hladen, osvežilen občutek. To s pridom izkoriščajo v žvečilnih gumijih, še zlasti zaradi dejstva, da ne povzroča kariesa. Toda če ga zaužijemo v velikih količinah, pospeši peristaltiko in povzroča drisko. Druga sladila imajo prav tako posebne tehnološke lastnosti (le redka posebne prehranske koristi), zato se veliko uporabljajo v industriji.

Vir: http://www.marija-merljak.si/knjige.html
Marija Merljak, Mojca Koman

Marija Merljak, Mojca Koman

www.marija-merljak.si/knjige.html
Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj