Na vsebino

Izbira barve fasade

V načrtu imam obnovo fasade. Radi bi mnenje glede kombiniranja barv. Všeč so mi zemeljski toni. Zanima me, ali so kakšne omejitve oziroma predpisi pri izbiri barve? Pošiljam fotografije hiše.

Arhitekt odgovarja

Zakonov, ki bi dajali podlago za izbor barv fasad, za enkrat še ni. Barve pročelij stavb lahko občina določi sama v izvedbenem delu svojega občinskega prostorskega načrta (OPN), in sicer v okviru prostorskih izvedbenih pogojev (PIP), ki določajo natančna merila za posege v prostor, med drugim glede velikosti in oblike objektov, materialov, barv fasade in strehe ter drugih oblikovnih elementov, s katerimi se ohranja identiteta prostora. Oblikovanje objektov v občini torej določajo prostorski akti posamezne občine, v katerih so lahko – ni pa nujno – zapisane tudi barve, ki jih lahko investitor uporabi za fasado. V postopku pridobivanja gradbenega dovoljenja se, če je tako navedeno v prostorskem aktu, navede tudi barva fasade.

Če v vašem gradbenem dovoljenju ni posebej napisano kakšno barvo naj bi imela fasada vašega objekta, imate pri izbiri barve proste roke, vseeno pa preverite Občinski prostorski načrt glede posebnih omejitev.

Vsekakor vam bo vsak projektant (arhitekt) priporočal izbiro nevtralnih, zemeljskih barv, večinoma pa se radi poslužujemo kar kombiniranja različnih materialov na fasadi namesto mešanja različnih barvnih odtenkov. Na primer: odlično se dopolnjujejo preprosta bela barva, les, kamen ali različne kovine. Res je, da so takšne fasade dražje, vendar glejte na to kot na naložbo v prihodnosti. Poskusite se izogibati trenutnim ''modnim'' muham in se raje glede zunanje podobe objekta posvetuje z arhitektom. Na ta način boste prispevali k skladnejši in trajnostno naravnani podobi prostora.

Barva na fasadnem ovoju nima zgolj dekorativne funkcije, ampak mora biti skladna z arhitekturno zasnovo fasade in celotnega objekta. Pri izbiri barvnih odtenkov se izogibajte barv, ki so izrazito moteče in neavtohtone (citronasto rumena, vijoličasta, živo zelena, živo modra in turkizno modra in podobne). Takšne barve namreč nezavedno močno vplivajo na psihološko dojemanje prostora in v okolju delujejo kot tujek. Ne moremo niti mimo dejstva, da intenzivne barve v določenih delih barvnega spektra bledijo hitreje kot »tradicionalni« zemeljski oziroma pastelni odtenki. Prav tako ni zaželeno ploskovno barvanje objektov (razne črte, trikotniki, obrobe…), saj večinoma že tako neskladne objekte le še bolj razdrobi.

Glede na to, da je vaša hiša razdeljena na dva dela, ki delujeta kot samostojen oblikovni element, lahko za fasado uporabite dva različna odtenka iste barve (bela in siva, bež in nežno rjava…) ali pa drugo barvo uporabite v balkonskih nišah.

To kar lastniki nepremičnih večinoma pozabljajo pa je, da so za estetski izgled objekta prav tako pomembni posamezni arhitekturni elementi na fasadi (okna, vrata, žaluzije, balkonske ograje, frčade, barva strešnikov, tlaki…) ter nenazadnje tudi urejena okolica in oblikovanje pomožnih objektov (garaže, lope, drvarnice…). V vašem primeru priporočam, da ob morebitni menjavi balkonske ograje, ponovno posežete po lesu ali imitaciji lesa.

Če boste upoštevali zgornje nasvete, boste tudi čez nekaj desetletij z izgledom objekta zadovoljni, saj bo zagotovo tudi takrat ohranil sodoben videz.

Za podrobnejše svetovanje ali izris barvne študije fasade, se lahko obrnete tudi na nas (www.arhein.si).

Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj