Na vsebino

Menjava starih oken

Vir: http://www.shrani.si/f/i/wy/2PDF85JV/dscf4550.jpg
Vir: http://www.shrani.si/f/i/wy/2PDF85JV/dscf4550.jpg

Pozdravljeni. V planu imamo menjavo starih oken z novimi, kakšna okna priporočate, na kaj je potrebno biti pozoren, so boljša plastična ali lesena (aluminijasta so verjetno predraga za nas)?

Hiša in obstoječa lesena okna so stara cca 30 let, verjetno bomo naknadno namestili tudi novo fasado. Hvala za vaš odgovor.

Arhitekt odgovarja

Tokrat še eno vprašanje, ki so nanaša bolj na samo energetsko prenovo objektov, ki sicer mogoče ni toliko pomembno na prvi pogled, pa bom vseeno malo bolj obširno skušal zajeti vse vidike, nenazadnje je pri modernih hišah (kamor spada tudi naš primer) kar velik del fasade zastekljen. Pri menjavi oken je mogoče treba na splošno omeniti, da gre za kar veliko investicijo, sploh če gre za večjo hišo z veliko zasteklitev ipd, zato je dobro prej preveriti, v kolikšnem času se takšna investicija povrne. Če recimo hočemo bolj kratkoročno, a cenejšo rešitev, je smiselno razmisliti na primer o prenovi oken z namestitvijo novih tesnil (s tem se vse več ukvarja kar nekaj specializiranih podjetij pri nas, lahko pa tudi sami to namestimo). Večino izgub na klasičnih, »termopan« ali celo enoslojnih oknih predstavlja slabo tesnenje zaradi razsušenega lesa okvirjev, slabe in ne dovolj zatesnjene vgradnje, poleg seveda malce slabše izolativnosti same zasteklitev ipd. Tak pristop je sploh smiselno uporabiti recimo v primeru tako imenovanih škatlastih oken v starih mestnih ali vaških hišah.

Ker pa gre očitno za bolj obširno en. prenovo, kjer so ukrepi dolgoročni, kjer bo izvedena tudi nova fasada ipd, potem je pri izbiri za menjavo upoštevati kr nekaj stvari. V kolikor je recimo objekt pod takšno vrsto spomeniške zaščite, ki pri vzdrževalnih delih zahteva sledenje napotkov pogojev zavoda za varstvo kult. dediščine, potem je pač potrebno izbrati v skladu s tem recimo okna z lesenimi okvirji, ustrezno namestitvijo senčil ipd. V kolikor kakšnih posebnih zahtev ni, je pa odločitev prosta, vseeno pa pazimo na nekaj glavnih vodil. Prvo je to, da morajo okna zadostovati vseh zahtevam regulative, ki velja pri nas glede učinkovite rabe energije v stavbah. To je bilo deloma obdelano že tukaj, le da pri oknih govorimo o max. toplotni prehodnosti celotnega okna npr 1,1 W/m2k, za razliko od fasade, kjer je dovoljena vrednost max. 0,28. Bodo pa te vrednosti vedno manjše, ker je evropska tandenca po čim manjši porabi energije v objektih. Okna morajo biti označeno še z oznako CE, ki nam govori o tem, da so okna izdelana v skladu z evropskimi regulativami skladnosti, varnosti ipd. Več ali manj vsi proizvodi na našem trgu te zahteve seveda dosegajo, mogoče le pozor pri uvozu iz republik bivše države ipd (pri stan. hišah mogoče ni toliko posvečanju pozornosti glede tega zaenkrat, lahko pa se bo v prihodnosti to spremenilo zaradi recimo zahtevkov zavarovalnic v primeru požarov ipd).

Glede same izbire vrste materiala okvirjev pvc-les je danes tako, da se po tehničnih lastnostih ne toliko več razlikujejo (sicer odvisno od izvedbe), še vedno pa seveda velja, da lesena okna zahtevajo bolj redno vzdrževanje in so malenkost dražja. Druga stvar, ki pa vpliva na izbiro, je pa seveda to, da naj bo tako barva, kot material usklajen s končno podobo hiše, kot smo si jo zamislili ob obnovi (zato tudi na tej točki močno priporočam nasvet oz po možnosti načrt strokovnjaka). Tako na primer ob bolj klasični, ruralni zasnovi ali ob izvedbi z veliko lesa na fasadi posežemo po lesenih okvirjih, pri mogoče bolj moderni zasnovi pa uporabimo pvc ali alu (po možnosti z vgrajeno izolacijo) okvirje. Možne so pa seveda tudi kombinacije, kot npr. sredica okvirja v lesu, pa zunanja maska v aluminiju ipd, izbire je danes ogromno, je pa ponavadi vse pogojeno s ceno produkta.

Sama toplotna izolativnost oken (torej tako okvirja, kot zasteklitve) danes ni več problem, kot omenjeno več ali manj vsa okna na našem trgu zadostujejo pogojem, tudi ni več večjih cenovnih razlik med 2 ali 3-slojno zasteklitvijo (ki načeloma jasno nudi večjo toplotno izolativnost okna), treba pa vedeti, da se pri večanju slojev zasteklitve manjša svetlobna prepustnost v notranjost objekta. Večja prednost modernih, večslojnih zasteklitev, sploh z debelejšim zunanjim steklom pa je dobra zvočna izolativnost, kar pa je seveda v večini primerov zelo dobrodošlo.

Paziti je potrebno na vgradnjo, po možnosti vgradimo nova okna tako, da čim bolj zmanjšamo toplotne mostove, ki bi nastali pri robovih špalet okenskih odprtin na fasadi ipd. To ponavadi pomeni, da okna poravnavamo na zunanji rob zidu (v tem primeru se potem zamenja tudi okenske police ipd) in potem dodatno na zid namestimo toplotno izolacijsko fasado. Temu ustrezno se namestijo vodila za senčila, ki jih načelom moramo namestiti, vsaj na tiste fasade, ki imajo direktno osvetlitev (poleg tega lahko ustrezna zunanja senčila še dodatno pripomorejo tudi k boljši toplotni izolativnosti zastekljenih površin na objektu). Od detajlov vgradnje je potrebno omeniti še, da se okvir okna dobro zatesni v gradbeno odprtino. Danes se dosti uporablja tako imenovana RAL vgradnja, pri kateri prej dobro obdelamo in izravnamo špaleto gradbene odprtine in potem med okvir okna in odprtino vstavimo ustrezno tesnilo v obliki tesnilnega traku, stirodurja ipd. Ker tak (ustrezno izveden) detajl poskrbi za zmanjšanje izgub okna na minimum, ga priporočam tudi sam pri obnovi.

Zadnja, pa vendar ne nepomembna stvar pri menjavi oken, pa je potrebno omeniti zračenje objekta. Z vgradnjo novih oken in vrat se bo po vsej verjetnosti (zaradi prej omenjenih rež ipd pri starih oknih) izmenjava zrak v objektu precej zmanjšala, to pa pomeni večjo potrebo po rednem zračenju objekta, saj v nasprotnem primeru tvegamo povečanje vlage v bivalnih prostorih, s tem tudi pojav plesni ipd.

V idealnem primeru pri recimo novogradnji to pomeni uporabo prisilnega zračenja v stilu rekuperacije (kjer vračamo topli zrak nazaj v objekt), pri obnovah pa se ponavadi uporabi dodatno lokalno (ali pa tudi centralno) prisilno prezračevanje, finančno najbolj ugodna rešitev pa je seveda bolj pogosto zračenje z odpiranjem oken. Pri tem je mogoče bolje zračiti s kratkoročnim odpiranjem na stežaj vseh oken s prepihom, kot kakšno dolgoročno ali celo stalno odpiranje na »kip«, saj tako samo izgubljamo toploto za ogrevanje, sami prostori pa se ne celovito prezračijo.

S tem bi nekako zaključil glede splošnih napotkov za menjavo oken, v vsakem primeru se vseeno prej posvetujte s tehničnimi svetovalci za vaš konkreten primer, kjer boste obdelali vse detajle vgradnje glede na izbrano vrsto okna, senčil in ostalih zadev.

Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj