Na vsebino

Zunanja ureditev hiše

Pozdravljeni. V sklopu prenove hiše mislimo izvesti novo fasado in hkrati urediti tudi zunanjo ureditev oz. okolico hiše. Kaj nam svetujete glede potrebnih ukrepov, da bomo imeli čim bolj urejen izgled hiše in okolice?

Arhitekt odgovarja

To je pogosto vprašanje s strani strank, ki se znajdejo pred raznimi prenovami fasad, izvedb zunanjih teras ipd. Kot prvo moram najprej posebej poudariti, da se je potrebno takšnih stvari lotiti celovito in preudarjeno, v najboljšem primeru z izdelanim terminskim planom in načrti nove zunanje ureditve okolice, fasad ipd, ki so lahko seveda tudi osnova za pridobivanje ponudb in oceno stroškov. Za usklajeno podobo zunanjosti je enako pomembno uskladiti tako arhitekturo oz obliko, kot potem prav vse detajle in materiale, ki se uporabijo pri prenovi. To pa je možno le, če se to vse naredi pred kakršnim koli posegom na zunanjosti objekta, vse ostalo bodo žal le kompromisi na že izvedeno stanje.

Največja napaka kor rečeno je, da nasvete oz rešitve iščejo po že izvedenih ukrepih, npr menjavi oken in vrat (s tem tudi okenskih polic ipd, žaluzij ipd), postavitvi raznih nadstrešnic za terase z letnimi kuhinjami ipd. S tem že z izbiro materialov ali barve omejimo oz onemogočimo usklajeno podobo, tipični primer je že recimo neujemanje fasadne barve in oken.

Obvezno je torej uskladiti najprej zunanjo obliko vseh elementov, ki nastopajo na zemljišču (oblikovni elementi fasade, ustrezna namestitev morebitnih nadstrešnic, teras, letnih kuhinj, zasaditve ipd). Poskrbimo, da bomo najbolje izkoristili dan prostor, zasebnost ipd, da bo ustrezno poskrbljeno za senčenje, da se ustrezno izvede zasaditev zelenja, izvedejo višinska ureditev terena (oporni zidovi, utrjene brežine ipd), v kolikor gre za hišo na neravnem terenu ipd.

V končni fazi pa potem poskrbimo za finalizacijo, torej ustrezna izbira barv fasade (glede tega najdete prispevek tukaj), talnih in stenskih oblog, opreme, instalacij in podobno. Pri izbiri materialov je najbolje dobiti vzorce materialov in na dnevni svetlobi najti ustrezno kombinacijo, ki deluje najbolj skladno. Pri izbiri barve fasade bi samo opomnil, da je priporočljivo dobiti fizični vzorec fasadnega ometa, saj iz katalogov ipd ne dobimo vedno najbolj realne slike. Eden pomembnejših vidikov celovite prenove je tudi zunanje razsvetljava objekta, ki ob ustrezni izvedbi lahko poponoma premeni oz nadgradi nočno podobo zunanje ureditve. Poskrbimo za enakomerno osvetlitev vseh površin, ki bodo v uporabi in tudi nekaterih ostalih elementov, s katerim hočemo dobiti poudarek k celoviti podobi (osvetlitev fasade ipd). Uporabimo isto svetlobno barvo pri vseh svetlobnih virih, izogibajmo se nenaravnim barvnih odtenkov (modra svetloba ipd). Tako razsvetljava, kot ostale oprema za bivanje na prostem potrebuje jasno tudi napeljavo, kjer je zopet treba paziti za pravi vrstni red in vnaprej pred glavnimi gradbenimi deli poskrbeti za ustrezno namestitev elektro , vodovodnih in kanalizacijskih instalacij.

Zgoraj opisani napotki so seveda pavšalne narave, saj je vsak primer zelo specifičen, tako po zahtevah naročnika, kot pogojih na terenu ipd. Zato še enkrat toplo priporočam, da za prenovo zunanjih ureditev pred vsemi ukrepi najprej posrbite za celovit načrt, v kateremu boste s sodelovanjem projektanta oz oblikovalca dobili optimalno rešitev.

Odkrijte Belo krajino
Spletna stran uporablja piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje in statistiko obiska. Več o piškotkih si lahko preberete tukaj